Hlavní menu
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnes  «  Články  »  Akce 
Galerie
Britney na prázdninách - 1
Britney na prázdninách
zobrazení: 2550
Inzerce
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Sorry, I'm busy at the moment ht...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
I want to make a withdrawal http...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
real beauty page http://blog.cilek....
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
What's the last date I can post...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Will I be paid weekly or monthly...
Podporujeme
Retriever Klub CZ
Retrívři v nouzi
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Olomoucký útulek - podpořte nás
Kontakt

pište, pište...
Náměty, příběhy, články zasílejte na tuto
kontaktní adresu.
(přílohy zasílejte do max. velikosti cca 2.5Mb)

TOP LIST
Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Jak se žije se slepým tollerem

V létě roku 2007 jsem si domů přivezla krásné zrzavé štěňátko – svého prvního novoskoťáčka. Toller u mě vyhrál ve výběru vhodného plemene díky skvělému temperamentu, chuti do práce a menší velikosti.
A hlavně, chtěla jsem opět retrievra.

Karlík – jak pejskovi říkáme – je ověnčen mnoha tituly z výstav.Krom povinné zkoušky k uchovnění OVVR, má složenu i ZOP a ZPU1. Je tedy krásný, šikovný... a ve svých čtyřech letech naprosto slepý. Vinou dědičné nemoci PRA oslepl nejprve na jedno oko, ale poměrně rychle přišel o zrak úplně. Většinou se nemoc prý projevuje až ve vyšším věku psa. Nás Kája však takové štěstí neměl.
Chci Vám přiblížit, jak se žije s takto postiženým psem a hlavně, jak se žije jemu.
Často se setkávám s názory, že psovi slepota nevadí.
Když pes oslepne v "důchodovém věku", není to podle mě takový průšvih. U psa, který je plný temperamentu a měl by mít před sebou ještě velkou část aktivního života, to průšvih je.
Je možné, že klidnější plemeno by tohle postižení neslo lépe. Zrzci jsou schopni z naprostého klidu vyletět a ve vteřině jsou nastartovaní k jakékoliv akci. Jsou tedy velice vzrušiví. Někteří navíc „startují dřív, než zapnou mozek“.O to víc takovýmto psům hrozí úraz, pokud nevidí. Nezapomenu na to, když mi už slepý Kája klidně skočil ze zídky vysoké ke dvěma metrům, než jsem ho stihla zabrzdit.
Do věcí, lidí i psů naráží často. Dokonce i doma, kde to zná. Není výjimkou, že se nevyhne nábytku, klidně i zdi. Nesčetněkrát měl odřený nos.
Na vycházkách ho musím hlídat. Ne, že by utíkal. Spíš aby někam nespadl, nebo aby se nevydal jinou cestou, než jdu já, což se mi několikrát stalo. Vždycky jsem byla zvyklá, že si pes musí hlídat mě. Tady to neplatí.
V cizím prostředí je velice opatrný, zvysoka zvedá nohy, aby předešel případné překážce.
Letos nám opravují panelový dům. To je spojeno s neustálým pohybem cizích osob. Všude jsou hromady stavebního materiálu. Projít s Kájou kolem domu je někdy vcelku náročné. Když ho nevyděsí hluční dělníci, tak se zarazí před kýbly s maltou. V tu chvíli doslova zkamení a je těžké s ním hnout. Jeho strach z neznámého nikdy nepodporuju chlácholením, ani na něj nekřičím. Situaci řeším v klidu.

Museli jsme skončit se záchranařinou. V sutinách by někam spadl a v plošném vyhledávání, které probíhá většinou v lese, by se tloukl o stromy. Byl to pes, který velice rád pracoval. Nikdy jsem nezažila, že by se mu do něčeho nechtělo. Kdo tollery zná, tak ví, jací to jsou pracanti. Musel se naučit, co znamenají povely: schody, nahoru, dolů, pozor.

Dříve byl posedlý vodou. V současnosti však ztratí orientaci a plave úplně jinam, než je vhozený aport. A už vůbec mě nebaví pohled na psa, který by tak rád ten aportek donesl a v zoufalé snaze ho najít se motá ve vodě dokola.
Nejvíc mě mrzí, že už to není tak radostný psík, jako býval. Můj druhý tollerek – fenka Jenny – venku lítá, jako torpédo a je plná života. Kája se nejraději drží těsně za mnou.

Jsem toho názoru, že každý chovatel je zodpovědný za své odchovy.
V době, kdy genetické vyšetření tollerů na nemoci očí lze provést za cca 800 kč, bych zodpovědnost za slepého psa nést nechtěla.

Zuzana Sobotková


| Vložil: Majka | Vydáno: 21. 11. 2011 | 7905 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Kája štěňátko - 8
..
zobrazení: 1835
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí