Hlavní menu
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnes  «  Články  »  Akce 
Galerie
tak co bude?
4
zobrazení: 2422
Inzerce
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Sorry, I'm busy at the moment ht...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
I want to make a withdrawal http...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
real beauty page http://blog.cilek....
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
What's the last date I can post...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Will I be paid weekly or monthly...
Podporujeme
Retriever Klub CZ
Retrívři v nouzi
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Olomoucký útulek - podpořte nás
Kontakt

pište, pište...
Náměty, příběhy, články zasílejte na tuto
kontaktní adresu.
(přílohy zasílejte do max. velikosti cca 2.5Mb)

TOP LIST
Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

K mýtům o očních nemocech tollerů

O dědičných onemocněních PRA a CEA u tollerů už je toho napsáno na Portálu www.toller.cz  poměrně dost, včetně popisu onemocnění, schématu autosomálně recesivního způsobu dědičnosti i tabulek s výsledky vyšetření u českých tollerů, kteří byli geneticky testováni z krevní DNA a jejichž majitelé dali k dispozici data ke zveřejnění.
Tématika je ale natolik závažná a mnohdy opomíjená nebo špatně interpretovaná, že neuškodí další článek, který by mnohé nejasnosti vysvětlil.

K sepsání článku mne vyprovokovala debata na internetu, ve které jsem se dočetla, že být tollerem – přenašečem PRA je nějaká hrůza. Není. Důležité je, aby z chovu vymizeli psi postižení tímto dědičným onemocněním a teprve ve druhé řadě, aby ubylo přenašečů.
Podstatné je, že je znám způsob dědičnosti tohoto onemocnění (viz schéma na Portálu www.toller.cz) a lze tedy u geneticky vyšetřených chovných psů lehce spočítat, nakolik budou dále jejich štěňata tímto onemocněním poznamenána či ne. Předpokládá to samozřejmě vyšetření DNA z krve psa v některém z genetických ústavů.
Klinické vyšetření veterinářem – oftalmologem, na rozdíl od genetického vyšetření DNA, udává pouze okamžitý stav očí daného zvířete a jeho platnost je jednak dočasná, jednak řeší spíše důsledky než dědičnost. Toto vyšetření je třeba opakovat, kdežto vyšetření DNA se provádí jedenkrát za život psa.

Pokud si projde člověk weby zahraničních chovných psů, u téměř všech už nalezne údaj o genetickém vyšetření na PRA a CEA, u mnohých i údaj o klinickém vyšetření veterinářem, které má dle předpisů či zvyklostí dané země 1 – 2 roky platnost, tedy většinou je zde i údaj, kdy byl pes naposled takto vyšetřen, eventuelně kdy je plánováno další vyšetření.
U některých psů najdete údaj PRA Normal „po rodičích“, to v případě, že oba rodiče mají genetické vyšetření Normal, tedy jejich DNA není vůbec stigmatizována geny pro PRA či CEA. V některých zemích je zvykem uznávat toto „po rodičích“ jen pro další generaci, přesdalší už by měla být opět vyšetřena geneticky z krve, kvůli možné genové mutaci či podvodům, v jiných mají výsledky již mnohaletou historii.

Možnosti genetické výbavy u tollerů jsou tedy tři:
Normal/Clear“ - A -  nemá vůbec žádnou vlohu pro PRA či CEA, nebo
Nositel/Carrier“ - B - má jednu z dvojice vloh normální, druhou nositelskou, nebo „Postižený/Affected“ - C - má obě vlohy nositelské pro PRA či CEA a je geneticky vybaven proto, aby onemocněl, tedy choroba u něj může dřív nebo později propuknout.
Ze schematické tabulky je patrné, že A + A dají všechna štěňata bez genů pro PRA či CEA,  A + B štěňata zhruba z poloviny A i B, pak A + C všechna štěňata B, B + B štěňata A,B i C, B + C dají B i C, kdežto C + C jen štěňata C. (genetické schéma je na Portálu – pozn. autora)

 

A

B

C

A

A

A,B

B

B

A,B

A,B,C

B,C

C

B

C,B

C

Z tohoto vyplývá, že cílem každého chovu tollerů je pářit pouze psy s genetickým vybavením A, protože pouze Ti nemohou dále šířit žádný gen pro PRA a CEA. Progresivním krokem je samozřejmě, s ohledem na malou chovnou základnu plemene, také páření A s B, protože zhruba polovina štěňat bude ve výsledku A. Je to zdlouhavější cesta k ozdravění chovu co se týče těchto chorob, ale minimálně taková snaha by být měla. Varianta A s C je pak stagnací, ale nemocná štěňata ve vrhu nebudou, zato v kombinaci B s B i B s C se objevit mohou. Kombinace C s C je samozřejmě nejhorší variantou, všechna štěňata by se narodila s oběma vlohami pro PRA či CEA a tedy mohou být nemocná.

Také naopak, z genetických vyšetření DNA na PRA a CEA u stále většího počtu současných tollerů v ČR, lze mnohdy zpětně vypočíst dle výše jmenovaného schématu, jaká byla genetická výbava jejich kdysi ještě netestovaných rodičů.

Je třeba poznamenat, že genetická vyšetření a jejich výsledky u tohoto málopočetného plemene nemají sloužit k vyřazování psů z chovu, jsou pouze pomůckou pro chovatele napomáhající tomu, aby dělali správná rozhodnutí a produkovali zdravé psy.

V letošním roce Retriever klub CZ na naši žádost již zavedl do chovných podmínek tollerů genetický test na PRA i CEA  (i když zatím bez upřesnění mantinelů chovnosti) a pevně doufáme, že totéž se povede prosadit i do chovných podmínek KCHLS.

Jana Daňková


| Vložil: Majka | Vydáno: 10. 11. 2011 | 4809 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Malá slečna 2
Malá slečna 2
zobrazení: 2532
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí