Hlavní menu
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 Dnes  «  Články  »  Akce 
Galerie
Závod ZPU1 - 1
Závod ZPU 1
zobrazení: 1570
Inzerce
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Sorry, I'm busy at the moment ht...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
I want to make a withdrawal http...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
real beauty page http://blog.cilek....
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
What's the last date I can post...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Will I be paid weekly or monthly...
Podporujeme
Retriever Klub CZ
Retrívři v nouzi
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Olomoucký útulek - podpořte nás
Kontakt

pište, pište...
Náměty, příběhy, články zasílejte na tuto
kontaktní adresu.
(přílohy zasílejte do max. velikosti cca 2.5Mb)

TOP LIST
Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Náš toller Kája

Ráda bych se podělila o zkušenosti s onemocněním očí u psů, které se nazývá PRCD-PRA (progresivní retinální atrofie) a které postihlo našeho psa. V době, kdy jsem si pořizovala svého prvního tollera, vůbec jsem netušila, že toto onemocnění existuje a už vůbec ne, že tolleři u nás jsou tímto onemocněním velmi postiženi. Přivezla jsem si domů krásné štěňátko, pejska Jell sv. Huberta.Během prvního roku jeho života jsme úspěšně složili OVVR, jezdili s pěknými výsledky  po výstavách a  začali cvičit záchranařinu. Vše se zdálo tak jednoduché... A pak jsem si jednoho dne přečetla na internetu článek o tomto onemocnění a o možnosti - nechat "Káju" - tak zrzečkovi říkáme - otestovat u Ing. Dostála v genetické laboratoři v Liběchově.
Jelikož v zahraničí jsou tyto testy naprostou samozřejmostí - rozhodla jsem nechat testy udělat. Výsledek pro mne byl zdrcující CEA- clear (čistý), ale PRA -affected (postižený).
Chtěla bych zde podotknout, že neviním chovatelskou stanici, odkud Káju mám, brali jsme si ho v roce 2007 a v tu dobu se u nás pravděpodobně o těchto nemocech mnoho nevědělo. Dnes už je situace jiná.
V tu dobu jsem si taky uvědomila, že mi jeho oči připadají  průsvitné a jako by mu bylo vidět hlavně pravým okem až do vnitřku hlavy. Takže jsem se rozjela do Pardubic za oftalmologem MVDr. Beránkem. A výsledek? Náš Kája na pravé oko nevidí prakticky nic, ale má postižené i druhé oko. A to ve dvou letech. Dr. Beránek nám doporučil, ať záchranařinu dál necvičíme, pes by se mohl zranit.

V současnosti se Kájovi občas stane, že do něčeho  narazí. Když je šero, vidí opravdu špatně. Ze schodů chodí hodně opatrně, pod sebe skoro nevidí. Když házim psům aporty /mám ještě fenku a už po testovaných rodičích/, on vidí málokdy, kam dopadnou. Je lekavější .
Jsme bohužel smutný příklad toho, že se slepota způsobena PRCD/PRA  může projevit i u tak mladého psa.

Dnes již někteří chovatelé testují své psy na toto onemocnění, což mne těší. Spojují pak takové jedince, kteří nedají postižená štěňata. Těchto si velmi vážím.

Dle výsledků testů tollerů, které většina chovatelů zveřejnilo je jasně vidět, že NSDTR na tom nejsou dobře, proto prosím:
Nechte své tollery otestovat!!


Zuzana Sobotková

| Vložil: Majka | Vydáno: 25. 01. 2010 | 4603 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Brenty
Domeček
zobrazení: 2268
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí