Hlavní menu
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
 Dnes  «  Články  »  Akce 
Galerie
Adík - 7
Adíik
zobrazení: 1805
Inzerce
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Sorry, I'm busy at the moment ht...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
I want to make a withdrawal http...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
real beauty page http://blog.cilek....
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
What's the last date I can post...
4.11.2018 - BlEVVtaCrirYqtkuNAE
Poptávka (Ostatní)
Will I be paid weekly or monthly...
Podporujeme
Retriever Klub CZ
Retrívři v nouzi
Nalezenci.cz - naděje pro všechny miláčky
Olomoucký útulek - podpořte nás
Kontakt

pište, pište...
Náměty, příběhy, články zasílejte na tuto
kontaktní adresu.
(přílohy zasílejte do max. velikosti cca 2.5Mb)

TOP LIST
Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Onemocnění očí u tollerů - prcd-PRA testy

prcd-PRA je onemocnění očí, které se u NSDTR objevuje mezi 4. a 8. rokem života, ale nejsou vyjímky, kdy se objevilo dříve nebo později. Napřed se objevují jen malé příznaky nemoci, které se stále zhoršují (progresivní nemoc) a končí zásadním zhoršením zraku až slepotou. (více viz ZDE). Nemoc je dědičná jako recesivní znak - teprve předáním mutovaných alel od obou rodičů se může projevit.

prcd-PRA se testuje firmou OPTIGEN asi 6 let (od září 1999). Do července 2003 se výsledek označoval jako "pattern A, B a C" a byl determinován DNA značkami ( marker test ).Při tomto typu testů jsou detekovány změny v sekvencích genetického kódu poblíž genu prcd, které s ním jsou spojeny a spolu se také dědí. Tento test však dával poměrně vysoké procento falešně pozitivních výsledků. Na začátku července 2003 byly značky zpřesněny a test byl inovován na mnohem spolehlivější. Výsledek pak byl označován jako "pattern A1, B1 a C1".Počet falešně pozitivních výsledků byl podstatně redukován, ale nebyl eliminován.
Další chybou marker testů je možnost rekombinace (vytvoření nové souvislosti) mezi genem nemoci a značkou. Rekombinace může potenciálně vést k oddělení značek a genu nemoci. Dojde pak k nesprávným závěrům, co se týče stavu psa. V historii tohoto testování uvádí OptiGen pouze tři případy rekombinace v různých rodokmenech.
Cena tohoto testu byla 260 US dolarů.

Teprve od 1.6.2005 je test dělán na základě přímé znalosti genu prcd-PRA, potažmo jeho specifické mutace v sekvenčním kódu ( mutation test ). Autory jsou Dr. Gus Aguirre a Dr. Greg Acland a jejich výzkumný tým na Cornell University. OptiGen je soukromá firma, která vlastní mezinárodní licenci.
Rozdíl ve výsledcích obou druhů testů byl ověřen a významější rozdíly se našly pouze u některých testů labradorů a malých pudlů, ostatní plemena pak měla shodné výsledky a nemusela být re-testována. Na základě porovnání výsledků obou typů testů se zjistilo, že marker testy nedaly žádné "podhodnocené" výsledky, pouze falešně pozitivní. Na základě přetestování mutačním testem byly některé výsledky změněny z "Pattern C" na "carrier" nebo "normal/clear" a "Pattern B" na "normal/clear".

Nadále jsou výsledky označovány takto:
normal/clear - analogie pattern A(A1)
carrier - analogie pattern B(B1)
affected - analogie pattern C(C1)
Výsledky se pohybují v závislosti na plemeni od 4% do 20% "affected" a od 20% do 50% "carrier".

Cena tohoto testu se snížila na 195 US dolarů. Test ale můžete udělat také prostřednictvím Clinic 20/20: při současném odeslání aspoň 20 vzorků je uplatněna sleva 20%. Navíc můžete odeslat formulař internetem (on-line) a získat tak dalších 5% slevy. Rovněž slevu získáte při otestování celého vrhu (cena je pak 135 dolarů na každé štěně).

Výsledky testů NSDTR k dnešnímu dni (5.1.2006) nejsou registrovány prostřednictvím databáze OFA.
Jsou ale evidovány ve společné databázi NSDTR Club of USA a Canada: Toller Health Coalition databázi. Výsledky "normal/clear" by měly být zapsány automaticky, "carrier" a "affected" pak na žádost majitele.

Jak postupovat, chcete-li si otestovat svého psa? Podrobný popis v angličtině najdete přímo na stránkách Optigenu: www.optigen.com.Je dobré se tam před realizací testu mrknout, můžou být novinky.

Ve stručnosti česky:
- napřed se rozhodněte, jest-li budete chtít slevu přes "Clinic 20/20" (viz. výše). Pokud ano, podívejte se do záložky "CLINIC SCHEDULE" na webu a vyberte si nejbližší a kontaktujte se s nimi, dozvíte se ID, které vložíte do objednávky, a také další podrobnosti o předání
- pokud budete chtít navíc slevu 5% za objednávku internetem, budete vyplňovat formulář na internetu, jehož potvrzení si nakonec musíte vytisknout a podepsané od vás a veterináře pak vložíte do obálky se vzorkem; jinak si ho vytisknete jako prázdný formulář a vypíšete ho ručně a dál postupujete stejně; pro našince asi bude nejjednodušší (a nejlevnější :-) ) platba kartou
- zajděte k veterináři a nechte si odebrat vzorek krve do zkumavky (EDTA anti-coagulant)
- vložte do plastového pytlíku se zipem a opatřete stejnou polepkou jako zkumavku se jménem majitele, psa a datumem; kromě toho vložte dva papírové ručníky jako savý materiál pro případ úniku vzorku
- pak už stačí jen zabalit do bublinkové fólie a krabice (včetně potvrzeného formuláře a odpovědního lístku, kterým vám dají vědět, zda vzorek přišel v pořádku) a poslat buď do Clinic 20/20 nebo do VHL v Holandsku, kde ze vzorku vypreparují DNA a pošlou do USA, nebo poslat přímo do Optigen v USA. Přesné adresy naleznete na webu.
- pak už jen stačí čekat na výsledek, pokud bude výsledek "normal/clear", obdržíte poštou certifikát. Jinak dostanete vyrozumění formou, kterou si určíte ve formuláři objednávky.


| Vložil: Majka | Vydáno: 23. 09. 2006 | 9630 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
| Zdroj: Článek použit se svolením autorky paní Urbáškové
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Leháro
pohoda
zobrazení: 1726
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí