Pozvánka na Forum o plemeni Nova Scotia Duck Tolling Retriever
K zamyšlení...
Viděl jsem psy a kočky za mřížemi v útulku. Odpad lidské společnosti.
Viděl jsem v jejich očích lásku a naději, hrůzu, zklamání a smutek. A moc jsem se zlobil. „Bože“, řekl jsem „to je strašné! Proč nic neuděláš?“
Bůh okamžik mlčel a potom tiše odpověděl: „Už jsem něco udělal - stvořil jsem tebe člověče.“

Toller a nejen záchranařina

  V záchranářském výcviku se kromě služebních plemen běžně setkáváme i s retrievry.  Nejčastěji  jde o flaty, labradory a zlaťáčky.
  Na prvním cvičení nám bylo řečeno, že „zachraňovat“ lze s téměř každým psem. Záleží na přístupu. Stejně jako my lidé  i pejsci jsou každý jiná osobnost. A podle toho se k nim musí přistupovat. Já zkouším „zachraňovat“ s nejmenšími retrievry  a protože jsem začátečník, učím se stejně jako oni.
  Záchranářský výcvik je zdlouhavý a obzvlášť jeho začátky se podobají  spíše hře, než cvičení. Ale o to právě jde. Pejska musí výcvik bavit. A radost  z práce by neměla vymizet  ani v pozdějším výcviku. Radost a odměna (v podobě  balonku či pamlsku) je totiž ta nejlepší motivace pro práci příští. To platí nejen v záchranařině.  První důležitý cvik je „štěkání na povel“. Můj první toller Jell Sv. Huberta alias Kája byl docela „uřvaný“. Bohužel štěkal, jen když chtěl on. Protože jsem ho začala učit štěkat na povel až  v roce, šlo to hůř. Nakonec zabralo, když jsem ho uvázala ke stromu a odcházela. Jakmile štěknul, následovala pochvala a podpora ke štěkání. Jenny (Gina Angels of  Baranya), má druhá novoskoťačka, se naučila štěkat už ve čtyřech měsících. Mám  pocit, že s ní jde všechno snáz, ale nechci nic uspěchat.
 
  Po zvládnutí „štěkání“ se štěňátko učí na povel  „hledej“ přiběhnout k figurantovi a pořádně si na něj zaštěkat. Tyto přijímáčky, či nástřeláčky se zpočátku dělají pouze na pár metrů. Po vyštěkání figurant a poté i psovod pejska odmění. Páníček si se svým psem pohraje. Stejně jako u každého výcviku nesmíte psa častým opakováním  otrávit. Opravdu je lepší cvičit jen chvilku. O to víc se pak pes i páníček těší na další cvičení.
 
  Mám tollery dva a každý je trochu jiný. Kája je k lidem rezervovanější a někdy má tendenci místo hledání jít si něco očichat. Pokud se mi tohle stane, musím udělat ve výcviku „krok vzad“. Prostě se musím vrátit k tomu jednoduššímu, aby si nezvykl lajdačit. Pokazit něco není těžké, horší a delší je chyby napravit. Pokaždé je to tak, že výcvik si kazíme my psovodi.Jsme lidé, a chybovat je lidské. Pokud si přiznáme, že jsme něco nezvládli, máme z poloviny vyhráno.Spousta lidiček svádí  neúspěchy ve výcviku na psa, ale chyba je vždy na druhém konci vodítka.  Nejčastější příčina problémů bývá v nepřiměřených nárocích na psa. Také se spousta lidí zbytečně snaží výcvik urychlit. Dokud pes nemá v hlavince zakódováno to, že přiběhne k figurantovi a štěká, protože následuje pochvala, hra a sranda, nezatěžujeme ho žádnými úkryty ani složitým vyhledáváním. Vždy postupujeme od jednoduchého ke složitějšímu.
 
  Podle mého je  toller, díky svému temperamentu a chuti pracovat, pes vhodný pro záchranářský výcvik. Samozřejmě není jeho výcvik stejný, jako výcvik služebních psů. Dovolím si tvrdit, že se služebními plemeny je méně práce, ale to je jen můj názor. O to víc mě cvičení se zrzounky baví.
 
  Tolleři jsou vzrušiví. Jakmile jim dám najevo, že se jde něco dělat, jsou okamžitě připravení k akci. Zrzounci jsou při cvičení někdy až zbrklí. Tak moc chtějí pracovat, že jsou schopni předbíhat povely. Například Kájovi dám povel „k noze“.  Přiřadí se a sám si radostně lehne, protože povel očekává. Z toho důvodu je lepší s nimi cvičit bez stereotypu. Aby pes netušil, který cvik přijde. Novoskoťáčci pracují rychle a při svém temperamentu se občas dopouštějí nějaké té nepřesnosti.
 
  Podle mě potřebují temperamentní tolleři spíše klidnější přístup. Na rozdíl od některých klidnějších retrievrů, kteří vyžadují větší podporu a povzbuzení do akce, jsou tito zrzaví psíci akční až až.
 
  Jako všichni retrievři milují vodu, takže dobře zvládají i vodní záchranářský výcvik.
Vůbec se nepovažuji za odborníka na tollery, ale jedno vím jistě. Jsou to akční a pracovití pejskové. Byli stvořeni k práci. Ať už s nimi budete pod citlivým vedením lovit, „agilitit“, jakkoliv sportovat, nebo třeba zachraňovat, budou nadšeni. A pohled na takové psy mě baví.

Zuzana Sobotková

| Vložil: Majka | Vydáno: 13. 01. 2011 | 4241 přečtení | Informační e-mail | Vytisknout článek
Rubriky
Kdo je to?
Neznáme tě, přihlaš se
Genetická vyšetření
DM - Degenerative Myelopathy
Žádost o genetický test na DM s certifikátem můžete zaslat diagnostické laboratoři SEVARON, který jej podstoupí LABOKLINu. Vyplníte "Žádanku" a spolu se vzorkem krve do EDTA zkumavky + kopie PP zašlete v bublinkové obálce zásilkou EMS na adresu : SEVARON PORADENSTVÍ, s.r.o., Palackého třída 163a, 612 00 BRNO. Pokud žádate certifikát - je nutno poznačit na žádance poznámku "+ certifikát". Cena testu asi 1700,- (viz.ceník) + 150,- za certifikát, který vystaví LABOKLIN. Případné informace získáte na čísle SEVARON, s.r.o. : telefon-kancelář: 541 426 376.

Testování psů na PRA/PRCD - oční onemocnění psů - nNa provedený test Vám laboratoř vystaví oficiální zprávu o výsledku zkoušky. Zpráva má veškeré náležitosti podle ISO17025 a řídí se doporučeními české genetické společnosti. Bližší informace naleznete na http://www.prcdtest.com/sk/

LABOKLIN.de - Vyšetření prdc-PRA u tollerů a DM - Degenerative Myelopathy je možné již udělat i v Německu!!

DNATEST.cz - Certifikovaná laboratoř - všechny testy DNA zvířat jsou prováděny výhradně v ISO certifikované laboratoři.
Galerie
Žízeň - 4
...usnout se dá všude
zobrazení: 4417
Spřátelené weby

Design by IvaShow © 2012 Copyright Toller.cz Marie Bušinová. Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Všechna práva vyhrazena.
Za články vkládané našimi přispěvateli neneseme zodpovědnost a tyto jsou vkládány bez ověření autora. Zdroj nemusí být tedy nutně autorem článku.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS (281).

Vyměňte Internet Explorer za skutečný prohlíľeč Získejte Firefox! Web site powered by phpRS PHP Scripting Language VertrigoServ - FreeWare webové prostředí